ارتقاء فرهنگ عمومی و نقش و اثربخشی نهاد‌های غیررسمی

پنجشنبه 16 آبان 1392 08:38 ب.ظنویسنده : admin

 

کاوه اشتهاردی عضو شورای فرهنگ عمومی به نقش و اثربخشی نهاد‌های غیررسمی در ارتقاء فرهنگ عمومی اشاره و مواردی را در زمینه مفهوم فرهنگ عمومی مطرح کرد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کاوه اشتهاردی عضو شورای فرهنگ عمومی طی یادداشتی که آن را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد، مطالبی را پیرامون شورای فرهنگ عمومی مطرح کرد.

* تبیین مفهوم فرهنگ عمومی

الف - پذیره‌‌های فرهنگی در هر قشری، جلوه‌های خاص دارد که بنا به فشارها و آداب خود در تعریف فرهنگ عمومی تاثیرگذار است. از دیدگاه مقام معظم رهبری: فرهنگ عمومی دو بخش دارد:‌ یک بخش آن ظاهری و بارز مثل شکل لباس و شکل معماری است که تاثیر خاصی بر روی ذهنیات و خالقیات و منش و تربیت افراد دارد و بخش دیگرش مربوط به امور نامحسوس مثل اخلاقیات فردی و اجتماعی مردم، وقت‌شناسی، وجدان کاری، مهمان‌دوستی و احترام به بزرگترهاست. (دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، پایگاه اطلاع‌رسانی 19/4/1374)

تعریف فوق به دو لایه فرهنگ عمومی اشاره می‌کند که ظاهر آن بیشتر از امورنامحسوس در معرض دید قرار دارد. و این بخش به سبک زندگی که مبتنی بر رفتارها و سلیقه‌هاست، نزدیک‌تر است. به بیان بهتر بخش ظاهری فرهنگ عمومی متشکل از سلیقه‌های فردی است که در سبک زندگی مورد بحث قرار می‌گیرند اما بخش دوم متعلق به خلقیاتی است که در حوزه فرهنگ کار نیز بدان پرداخته می شود و مؤلفه‌ها و شاخصه‌های فرهنگ کار در تشخیص این بخش از فرهنگ عمومی مؤثرند.

ب- برخی معتقدند:‌ فرهنگ عمومی از نظام فرهنگی جامعه است که پشتوانه آن اجبار قانونی و رسمی نیست. با این حال،‌این نکته را نباید از نظر دور داشت که هرچند فرهنگ عمومی را نمی‌توان با بخشنامه و قانون به صورت مستقیم ابلاغ کرد و ضمانت‌های قانونی آن همانند فرهنگ سازمانی پررنگ نیست اما وجود دغدغه‌های مردمی، این ضمانت پایدار را در مورد ایجاد می‌کند که فرهنگ عمومی بدون ناظر و قانون هم قابل اجرا باشد زیرا حوزه فرهنگ عمومی عمدتا ابتناء بر پذیرش و اقناع دارد و وجود مجازات‌های قانونی نمی‌تواند این اقناع را فراهم آورده و همه گیر سازد.

* نقش و اثربخشی نهاده‌های غیررسمی در ارتقاء فرهنگ عمومی

فلسفه تاسیس نهادهای غیر رسمی بر احساس جوامع به ارتقاء سطح مشارکت‌های اجتماعی به ویژه از طریق سازمان‌های مردم نهاد استوار است و به دلیل اینکه سازمان‌های مردمی با حوزه فرهنگ عمومی هم منشاء هستند بسیاری از برنامه‌های این حوزه را می‌توان از طریق سازمان‌های یاد شده به اجرا در آورد و عموما کشورهایی که موضوعات و برنامه‌های فرهنگ عمومی را به نهادهای غیر رسمی سپرده‌اند در ایجاد ارتباط بین مردم و دولت موفق‌تر عمل کرده‌اند.

از سوی دیگر حجم بالای آسیب‌ها در حوزه فرهنگ عمومی ایجاب می‌کند که دولت‌ها از طریق سازمان‌های مردم نهاد به حل معضلات بزرگ و ملی بپردازند. به عنوان مثال گرچه هم اکنون در حوزه آموزش و کاهش آسیب و پیشگیری از اعتیادهای مختلف ( مواد مخدر مصنوعی - مواد مخدر طبیعی - و حتی اعتیاد در حوزه سایبر) یک هزار سازمان مردم نهاد فعال در کشورمان وجود دارد اما با توجه به گستردگی معضل اعتیاد در سطح جامعه،‌نقش آفرینی اثرگذار این سازمان‌ها در این خصوص باید بیشتر مورد عنایت قرار گیرد. از دیگر حوزه‌های مهمی که سازمان‌های مردم‌نهاد می‌تواند با حضور خود به ارتقاء فرهنگ عمومی و رفع مشکلات موجود در آنها اقدام نمایند حوزه‌هایی چون فرهنگ حمل و نقل، ‌امور معلولین، محیط زیست، ارتقاء فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و ... است.

* بیان مهمترین و اصلی‌ترین مولفه‌های فرهنگ عمومی که اهتمام در راستای اصلاح و ارتقاء آنها می‌بایست در اولویت فعالیت‌های دستگاه‌های فرهنگی کشور قرار گیرد.

الف - فرهنگ کار و تلاش و برنامه‌ریزی جهت ارتقاء آن

همانطور که اشاره کردیم فرهنگ کار و تلاش می‌تواند به عنوان بخش مهمی از فرهنگ عمومی مورد بحث صاحبنظران قرار گیرد و بدون تردید هر کشوری که خواهان توسعه و پیشرفت است نمی‌تواند این امر مهم را در خلاء انجام دهد بنابراین بایستی زمینه‌ها و بسترهای مناسب پیشرفت را فراهم آورد. یکی از این زمینه‌ها، نگاه همه جانبه به موضوع فرهنگ کار در چهارچوب فرهنگ عمومی است. رسالت بنیادین فرهنگ کار، در حقیقت، فراهم ساختن زمینه‌ها و بایدها و نبایدهای توسعه در مفهوم کلان آن است. از این رو با توجه به اینکه مؤلفه‌های دینی فرهنگ کار و فرهنگ عمومی از همپوشانی بالایی برخوردارند، هرچه فرهنگ کار استحکام بیشتری یابد، ارامش کاری و امنیت یک جامعه افزونتر تامین می‌شود و استقرار امنیت، مهمترین زمینه پیشرفت و توسعه یک کشور است.

ب- خانواده به عنوان مهمترین سلول یک جامعه که نقطه ارتباط نهادهای دیگر همانند دین و آموزش و رسانه محسوب می‌شود، نقش بارزی در پایبندی افراد به دغدغه‌های فرهنگ عمومی دارد. فرهنگ مصرف؛ فرهنگ تجمل‌گرایی، فرهنگ تکاثر، فرهنگ وام و قرض گرفتن، فرهنگ پایبندی به ارزش‌های عمومی و دینی، فرهنگ کسب روزی حلال و ... همگی در نهادی همچون خانواده شکل می‌گیرد با پرورش می‌یابد. از سوی دیگر دانستن این نکته مهم است که هسته اولیه شخصیت هر فرد در خانواده نضج می‌گیرد و نگرش حرفه ای و بروز رفتارهای اجتماعی هر انسانی ناشی از عواملی است که در خانواده نشو و نما پیدا می‌کند و از دیدگاه روانشناسان و جامعه شناسان؛ این ضرورت مورد مطالعه قرار می‌گیرد که ارزش‌های اخلاقی و سازگاری‌ها و مسئولیت‌پذیری‌های اجتماعی و فردی در خانواده رشد می‌یابد. بنابراین تقویت فرهنگ خانواده و خانواده‌پذیری در میان افراد بدین معناست که از یک سو در جامعه این آسودگی خاطر ایجاد می‌شود که نهاد مستحکمی وجود دارد که ارزش‌ها و اصول را به افراد تزریق می‌کند و از سوی دیگر این مسیر هموار می‌گردد که افراد به تعهدات خود در قبال همدیگر پایبند باشند و هرج و مرج روابط انسانی در همه زمینه‌ها از بین برود.


برچسب ها: ارتقاء فرهنگ عمومی ، مفهوم فرهنگ عمومی ، اثربخشی نهاد‌های غیررسمی در ارتقاء فرهنگ عمومی ،
دنبالک ها: سایر حوزه ها ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 16 آبان 1392 08:40 ب.ظ

 
شنبه 1 مهر 1396 05:31 ب.ظ
Everything said made a bunch of sense. However,
think on this, suppose you added a little information? I mean, I
don't wish to tell you how to run your blog, but suppose you added something that grabbed folk's attention? I mean اخبار فرهنگی - ارتقاء فرهنگ
عمومی و نقش و اثربخشی نهاد‌های غیررسمی is a little boring.

You should glance at Yahoo's front page and watch how they create post headlines to get people to click.
You might add a video or a related pic or two to grab readers interested about
everything've written. In my opinion, it might make your blog a little bit more interesting.
دوشنبه 16 مرداد 1396 01:42 ب.ظ
I think the admin of this web page is really
working hard in support of his web site, because here every stuff is quality based stuff.
شنبه 14 مرداد 1396 07:49 ق.ظ
Excellent post. I will be dealing with many of these issues as well..
سه شنبه 10 مرداد 1396 01:23 ب.ظ
I'm not sure where you are getting your info, but good topic.
I needs to spend some time learning more or understanding more.
Thanks for excellent information I was looking for this information for
my mission.
پنجشنبه 29 تیر 1396 04:27 ق.ظ
Good article! We will be linking to this particularly great post on our site.
Keep up the good writing.
جمعه 8 اردیبهشت 1396 05:38 ب.ظ
Great article, exactly what I wanted to find.
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 08:40 ق.ظ
Definitely consider that which you stated.
Your favourite reason seemed to be on the web the easiest factor to take into accout of.
I say to you, I certainly get irked whilst people think about concerns that they just do not recognise about.
You managed to hit the nail upon the top and outlined out
the whole thing with no need side-effects , other folks
can take a signal. Will probably be again to get more.
Thank you
سه شنبه 29 فروردین 1396 01:17 ب.ظ
Hello Dear, are you in fact visiting this site regularly, if
so afterward you will absolutely obtain nice experience.
دوشنبه 21 فروردین 1396 04:42 ب.ظ
Today, while I was at work, my cousin stole my iPad
and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.
I know this is completely off topic but I had to share it with someone!
دوشنبه 14 فروردین 1396 11:39 ب.ظ
Very good post! We will be linking to this great post on our website.
Keep up the good writing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic